Lastik Yapı

Lastik Yapı

Lastik Yapı

Lastik YapıLastik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lastiğin yapısında %34 Doğal Kauçuk, %19 Karbon Karası, % 18 Çelik Tel, % 14 Çeşitli Kimyasallar, % 9 Sentetik Kauçuk, % 4 Silika ve % 2 oranında Yağlar bulunur.

LASTİK NEDİR?

Araç yükünü taşımak

Direksiyon ile verilen yönü izlemek

Motordan gelen gücü ileri/geri hareket olarak yansıtmak

Emniyetli bir şekilde hem ıslak hem de kuru zeminde aracı durdurmak

Amortisörlere yardımcı olarak sürüş keyfini artırmak için; belli bir süre içinde, belli bir sıcaklık altında pişirilmiş kauçuk hava yastığıdır.

Lastik Yapı

LASTİĞİN ANA BÖLGELERİ

SIRT

Uzun Ömür, Km Performansı

Konfor

Sürüş Emniyeti

Fren Emniyeti

Darbelere Karşı Dayanıklılık

Düzenli Aşınma

Yükün Yere Eşit Dağılımı

Soğutma

OMUZ

Viraj Emniyeti

YANAK

Esneme

Soğutma

Lastik ile ilgili her türlü bilgiyi içerme

Karkası dış kaynaklı yanal darbelerden koruma

Yanal zorlanmalara direnme

Yönel kararlılığı kaybetmeme

TOPUK

TL lastiklerde içteki basınçlı havayı tutmaya katkı

Yanal kuvvetlere direnç

Karkası sabitleme

Frenleme ve ivmelenmede janta tam teması kaybetmeme

Lastiği janta sabitleme

DAMAK

Lastiğin janta tam olarak oturmasını sağlama

Lastiğin Yapısal Özellikleri Çapraz Katlı

Lastik Yapı

Bu yapıdaki lastiklerde; karkası oluşturantekstilkordlar,lastik dönüş yönüne göre, 30º veya 40º açı ile yerleştirilir. Karkası oluşturan kordlar 2 ve 2’nin katları olarak üst üste dizilir. Piyasada bu tip lastiklere “bezli” lastik denir. Bu yapı “Diagonal” veya “Konvansiyonel” olarak da adlandırılır ve ölçü tanımında “-“ ile belirtilir. 11.00 - 20

Lastik Yapı

Radyal Bu tip lastiklerin gövde yapısında, üstünözellikli çelik kordlar lastiğin dönüş yönüne 90º açı yapacak şekilde yerleştirilirler. Bu şekildeoluşan karkas üzerine; taban merkez çizgisinebelirli açılarla, çelik kuşak katları da tatbik edilirler. Böylece çelik kuşaklı ve çelik kord karkaslı radyalyapı ortaya çıkar. Ölçü tanımında “R” ile belirtilir.165/80 R 13

Radyal Lastiğin Avantajları

Km Performansı

Daha İyi Yol Tutuş

Konfor

Yakıt Tasarrufu

Kaplanabilme Özelliği

Fren Emniyeti

Stoklama ve Sökme-Takma Kolaylığı

Uygun Balans

Seri Dönüş

Üzerinde Yürüme Riskinin Azalması

Ağırlıktan Kazanç

Lastik İşaretlemeleri 195 / 65 R 15 91 H QUATRAC2 TL A B C D E F G H

A. Kesit Genişliği,mm Normal basınçla şişirilmiş ve 24 saat bekletilmiş bir lastiğin,şekil ve yazılar hariç olmak üzere, yanakları arasındaki dıştan dışa uzaklığıdır.

B. Seri : Kesit yüksekliğinin, kesit genişliğine oranının % olarak ifade edilmesidir.

C. Radyal Yapı

D. Jant Çapı (inç cinsinden)

E. Yük Endeksi

F. Hız Sembolü

G. Ticari Desen Adı

H. TL (İç Lastiksiz, Tubeless)

DOT Lastik İşaretlemesi NJ 37 R7AW 4307 Üretilen Fabrika Ebat Tip Hafta/Yıl Örnek: 0100 = 01. Hafta 2000 1607 = 16. Hafta 2007 ERTRO YÜK / HIZ TABLOLARI (EK -1 ; EXCEL TABLOSU )

Lastik Ömrüne Etki Eden Faktörler

- Lastik Seçimi

- Yol Şartları

- Ortam Sıcaklığı

Lastik Yapı

Lastik Yapı

Lastiklerin fazla ısınması, aşınma mukavemetinin azalmasına ve taban bölgesinde parça kopmasına neden olabileceği için, lastik ömrünü kısaltan bir faktördür. Sıcak havalarda söz konusu olumsuzluğu azaltmak amacıyla şişirme basınçları, katalog değerinin makul bir miktar üzerine çıkarılmalıdır. Lastikler soğukken uygulanacak bu artış otomobil lastiklerinde 4 lb/inç² (PSI) dır. Ayrıca sıcak yaz günlerinde yolculuklar için günün serin saatleri seçilmeli, aşırı yük ve hızlardan kaçınılmalıdır. Lastiklerin uzun süre ısınmış durumda çalışmaları, molalar vermek suretiyle önlenmelidir.

Lastik Yapı

- Araç Hızı

Aşırı hız lastiklerde aşırı ısınmaya ve buna bağlı olarak aşınma mukavemetinin azalmasına neden olmaktadır. Otomobil lastiklerinin yanağında belirtilen azami yük ve hız limitinin üzerine çıkılması, lastik ömrünü kısaltacağı gibi yol emniyetini de tehlikeye düşürür.

Lastik Yapı

- Yük

Lastiklerin devamlı azami yük limitlerinde kullanılması, lastiğin beklenenden daha kısa bir sürede hizmet dışı kalmasına neden olur.

Lastik Yapı

- Şişirme Basıncı

Havanın öngörülenden düşük olması ezilme, kırılma ve düzensiz aşınmaya yol açar, yol tutuşu azaltır, yakıt tüketimini artırır, kontrolü zorlaştırır, havanın yüksek olması ise aşırı gerilme nedeni ile olası harici darbe sonucu yarılıp gümlemeye neden olur.

Lastik yapımında kullanılan malzemeler; özellikle kauçuk karışımları, kimyasallar ve harici cisimlerle olabilecek uzun süreli fiziki temastan olumsuz etkilenirler. Depodaki mamul stoklarının sürekli olarak rotasyonu yapılmalıdır. Böylece lastiklerin istifteki konumları eşitlenmiş olur. Daima depoya ilk giren (mal) ilk çıkmalıdır.